Pasjans Pająk 4 kolory
-
Cofnij
-
Pomoc
-
Nowa gra
-
×
Pasjans Pająk 4 kolory
Pasjans Pająk 4 kolory to wyzwanie dla najbardziej odważnych graczy. Istnieją 3 modyfikacje słynnego Pasjans Pająk: 1, 2 i 4 kolory. Są to poziomy, które mają różną trudność układu. Jeśli w jednym kolorze szansa na sukces przekracza 90%, w przypadku wersji 4-kolorowej spada do 30% przy wyborze właściwej strategii.
Zasady gry
W układzie używane są dwie pełne talie kart. 54 z nich jest ułożonych w 10 rzędach zakrytych. Tylko ostatnia karta w kolumnie jest odkryta. Pozostałe 50 kart rozdziela się na 5 dodatkowych talii po 10 kart. Zadanie polega na usunięciu wszystkich 104 kart z planszy. Aby to zrobić, konieczne jest zbudowanie ich sekwencji od króla do asa. Sekwencja musi być tego samego koloru i nie może być łamana ani mieszana z innymi kartami.
Aby otworzyć obrazek do góry nogami, należy wyjąć z niego już odkrytą kartę. Poruszanie się po planszy jest dozwolone według określonych zasad:
- Tylko karta o najniższej randze może zostać przeniesiona na kartę o najwyższej randze.
- Garnitur i kolor nie mają znaczenia dla ruchu.
- Sekwencja w tym samym kolorze jest równa karcie.
- Dowolną kartę/sekwencję można umieścić w pustej komórce.
Jeśli dostępne ruchy się skończą, możesz rozdać z dodatkowej talii. Z tej talii rozdawane są karty odkryte. Układa się je na już ułożonych stosach, łamiąc w nich kolejność. Jeśli na planszy są puste komórki, nie można rozdać dodatkowej talii. Pasjans Pająk 4 kolory uważa się za zakończony, gdy wszystkie karty są ułożone w kolejności.
Wskazówki dotyczące układania
Nie spiesz się z przesuwaniem odkrytych kart natychmiast po rozdaniu. Lepiej jest przez jakiś czas przestudiować powstały układ, aby odgadnąć możliwe opcje dalszego rozwoju wydarzeń. Przewagę w pracy należy przyznać tym samym wariantom garnituru. Każda krótka sekwencja kart tego samego koloru jest znacznie lepsza niż długa, wielokolorowa. Tylko w przypadku, gdy nie ma optymalnej opcji ruchu, można skorzystać z mniej korzystnych.
Pośrednim celem gry powinno być jak najszybsze oczyszczenie kolumny z kart. W tym przypadku najkorzystniejsze jest przesunięcie sekwencji kart królewskich (obrazków) na puste miejsce. Staraj się układać w grze długie sekwencje. Jedna długa sekwencja jest lepsza niż para krótkich.
Nie warto uciekać się do dodatkowej talii, jeśli na planszy są jeszcze dostępne ruchy. W Pająku z jednym kolorem możesz dokonać dwóch rozdań z rzędu, aby nieco utrudnić grę. W wersji czterokolorowej zwiększy to tylko szanse na niepowodzenie.
Historia pochodzenia układu
Ta gra w pasjansa sięga średniowiecza. Pierwsze wzmianki o grze znajdują badacze w źródłach z XVI wieku. Oczywiście w przeszłości używano również odmian pasjansa. Z biegiem czasu ta gra karciana przekształciła się z rozrywki dla więźniów niższych stanów w sposób na spędzanie czasu w salonach i na balach.
Pasjans często używany do wróżenia przez młode dziewczyny i starsze panie. To właśnie wśród nich gra stała się tak popularna.
Kolejną rundę popularności zapewniła firma Microsoft, która dodała Pająka do standardowego zestawu gier systemu operacyjnego Windows XP. Tutaj już można wybrać poziom trudności, w zależności od liczby kolorów.